MİSTER NO

Yazar Sergio Bonelli ve çizer Galliano Ferri ikilisi İtalyan çizgiromanında bir dönüm noktası olan Mister No'yu yaratmış ve İtalya'da 1975 Haziran ayında ilk serüveni yayımlanmıştır. En önemli özelliği, western olmayan ilk Bonelli karakteri olmasıdır.Ferri'den başka, Franco Bignotti, Franco Donatelli ve Roberto Diso'da uzun yıllar Mister No maceraları çizmişledir.

II. Dünya Savaşı'na Amerikan hava kuvvetlerinde savaş pilotu olarak katılan Mister No (asıl adıyla Jerry Drake) savaş sonrası prototip bir hippi olarak, Brezilya'nın Manaus kentine yerleşmiş ve bir pırpır uçak satın alıp turist rehberliği yapmaya başlamıştır. Küçük uçağıyla Amazon Nehri üzerinde turist gezdirerek hayatını kazanmaktadır.
Gerçek hayata ilişkin pek çok çelişki ve kaosu birebir yansıtan maceralarda belki de bu yüzden, Jerry Drake'in hayattaki en kadim ve sadık dostu turist rehberliği yapan eski bir Nazi ajanı olan SS'dir (asıl adı Otto Kruger).

Mister No ismi savaş sırasında düşman askerlerinin elinde esirken, sorgulamada her soruya verdiği "Hayır" (No) cevabından ötürü gelmektedir.

Mister No nun temelde en büyük özelliği, insan olmasıdır. Bir kahraman değildir, daha doğrusu bu role soyunmak istemez ama sahip olduğu hümanist değerler, sonunda onu serüvenlerin kucağına itecektir. Paraya ve güce saygı duymaz hatta onlardan tiksinir ama ancak yaşamın katı kuralları, para kazanmak zorunda olması, zaman zaman ilkelerinden taviz vermesine yol acar, bu dünyada yaşayan herkes gibi...

Dürüst, samimi, alkol ve güzel kadın düşkünü, tembelliği seven bir kişiliğe sahiptir.

Üzerine vazife olmayan kavgalara karışırken görürüz onu ama diğer kahramanlardan farklı olarak pek çok macerada kahramanımızı yediği dayaklar ve aldığı darbeler yüzünden eli yüzü şişmiş, kan revan içinde buluruz.
Defalarca hastanelik olmuştur ki, bu açıdan çizgi roman kahramanları dünyasında uzak ara birinci gelmektedir. Aynı zamanda bir içki müptelasıdır, sıklıkla sarhoş olmakta hatta sızmaktadır. Manaus'ta sürekli takıldığı bar sahibinden biriken borçları nedeniyle azar işitmekte ama gene de fazladan bir kadeh için yaltaklanmaktan da çekinmemektedir. İçki gibi kötü alışkanlıkları olmayan ya da ne kadar içerse içsin sarhoş olmayan kahramanlardan değildir.


Ken Parker'da var olan karamsar benlik ya da Nathan Never'daki melankolik kişilik Mister No'da görülmez. Aksine, yaşadığı bunca üzüntüye rağmen polyannacılık oynamayı sever. Çok nadir durumlar dışında, hep neşeli ve iyimserdir. İnsanları, hayvanları, doğayı, yani yaşama dair ne varsa sever. Küçük şeylerden mutlu olur. Cebindeki üç beş kuruşla arkadaşlarına içki ısmarlar. Bu neden! barmenlere borcu hiç bitmez zaten...
En çok kullandığı lafları "Puxa Vida (Vay canına)" veya "Canına yandığım" dır. "Hayat ne kadar güzel hoş, haydi durma sevgiline koş" şarkısını sözlerini sık sık mırıldanır.

Ayırt edici özelliği olarak, saçlarının yanları ve arka kısmı kırlaşmıştır, ayrıca artık üniforması haline gelen bir de kostümü vardır ki, iki kolunun da omuz kısmında 4 yapraklı bir yonca amblemi bulunmaktadır.

Mister No'nun hemen bütün öyküleri kaliteli bir film senaryosunu aratmayacak pek çok özelliğe sahiptir ve maharetle kurgulamıştır.
Olaylar Amazon nehri boyunca Brezilya, Kolombiya, Guyana gibi ülkelerde geçer.Güney Amerika, değişik türde maceraların yaşanması için iyi seçilmiş bir yerdir: Yerli kabileler, kendine has özelliklere sahip yerel halk, isyancılar, direnişçiler, mafya örgütlenmeleri, yeniden teşkilatlanan Naziler, arkeologlar, bilim adamları, hazine avcıları, vudu ayinleri, büyücüler, gerillalar, çiftlik sahibi aristokratlar, köleler ve diğerleri bazen tek bir macera içinde bile peşi sıra boy göstermişlerdir.

Serüvenler II. Dünya Savaşı'ndan sonra 1950'li yıllarda konu edilse de araba modelleri, kostümler, diyaloglarda geçen bazı kelimeler gibi detaylar, Vietnam Savaşı sonrasından izler taşımaktadır.

Ülkemizde Mister No ilk kez fasikül formatında ve 19 Mart 1976'dan itibaren Tay Yayınları logosuyla haftalık yayın periyodunda çıkmıştır. 9 Mart 1979'a dek devam eden bu seri toplam 156 sayı (50. cildine denk gelmiştir) boyunca okurlarıyla buluşmuştur. Yayın stratejisi olarak dergilerinin iadelerini ciltler halinde yeniden piyasa süren Tay Yayınları, bu kez de 51. ciltten itibaren yayını on beş günde bir basılan temposuyla 244. sayıya dek yayınlama başarısı göstererek Türkiye'deki en uzun Mister No koleksiyonunu oluşturmuştur.

Bu serinin noktalanmasından sonra başlık 'Yeni Dizi' ifadesiyle zenginleştirilerek 1987 yılından itibaren yeniden yayına başlamıştır. Toplam 104 sayı çıkan bu seriden bir sene sonra ise yine Tay Yayınları'nca 28 sayılık 'özel seri' ve önceki serisinin iadelerinden derlenen kalın ciltli albümleriyle birlikte pilot kahramanın bu yayınevindeki kariyeri tamamlanmıştır.

Aslan Şükür yaklaşık 350'ye yakın Mister No kapak illüstrasyonu hazırlamıştır.