14 Kasım 2011

1983 yılında 13. official Roger Moore'lu Bond filmi Octopussy ile aynı anda official olmayan bir Bond filmi de vizyona girdi. Sean Connery'i yıllar sonra tekrar Bond olarak Roger Moore'un karşısına çıkarıp "Never Say Never Again" ( Asla Asla Deme ) ile büyük bir çekişme içine girdi iki film şirketi.  Connery'nin yanına Bond kızları olarak zamanın popüler isimleri Barbara Carrera ve Kim Basigner da cast da yer alıyorlardı. Hatta basında bu iki film esprili olarak da karşı karşıya getirildi. Aslında iki Bond da artık yaşlanmıştı ve yavaş yavaş yeni bir Bond'a ihtiyaç vardı.

ALINTI: ILLUSTRATED007 BLOG
in
1983 Octopussy and Never Say Never Again competed for the attention of the audience. Several magazines called it the "Battle of Bonds". Cover illustrations from German movie magazine "Cinema" (top) and London magazine "Time Out" (bottom).

                          


O yıl vizyona giren her iki BOND filminin de orijinal posterlerini Dünyanın en önemli film afişi illüstratörlerinden biri olan İspanyol Renato Casaro çizdi. Casaro Bond filmlerinin yanısıra,
Sylvester Stallone: Rambo, Cliffhanger, Lock up, Over The Top,
Arnold Schwarzenegger: Terminator, Conan, Red Sonja, true Lies, Running Man,Total Recall,
Paul Newman, Clint Eastwood, Western'ler, Jean Paul Belmondo, Terence Hill, Bud Spencer, Mickey Rourke vb daha burada sayamadığım bir çok filmin afişlerinin illüstrasyonlarını yapmıştır.

Bu afişlerin orijinallerinin tümü Casaro'nun kendi orijinal koleksiyonundadır ve sadece müzeler, film festivalleri vb. etkinlikler için sergilenmektedir.

Türkiye'de ise 1984 yılında vizyona girmeden önce Casaro'nun orijinal afişi ülkemizin en önemli illüstratörlerinden biri olan Ömer Muz tarafından orijinal postere sadık kalınarak takrar hazırlandı.

Arka plandaki Connery korunarak, üzerine kolaj ve çizimlerle Babara Carrera, araba, at, patlama, robot filmdeki ögelerden eklenerek özel bir kolaj yapıldı. "Asla Asla Deme" yerine " İnsan Gibi Yaşa" adı ile vizyona giren afişin üzerinde yapıştırma olan film adı kopmuş, bazı  cast isimleri de gene zamanla kopup kaybolmuş. Connery'nin kıyafeti, yüzünün bazı yerleri rötuşlandı, boyandı, afiş Ömer Muz imzası ile basıldı ve sinemalarda asılıp film Türkiye'de bu şekilde vizyona girdi.

Ömer Muz üstadın kendisi bizi kırmayarak bu eserin orijinalini Tuğban Aksoy ile birlikte yaptığımız koleksiyonumuza kattı. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür etmek isteriz.